Youtube, Önerilen Videoları Devre Dışı Bırakıyor!

Video izleme sistemine 2005 yılında piyasaya girişini yaptı, 2006 yılında çok güzel bir yukarı doğru ivme çizen Youtube, Google tarafından 1.65 Milyar dolara satın alındı. Bir buçuk yılda Milyar dolarlık bir şirket olan diğer rakipleri gibi tabi ki Google’ın gözünden kaçmadı.

Kullanıcıların hemen hemen her gün giriş yapıp, ziyaret ederek vakit geçiren video paylaşım ortamında özellikle Google tarafından satın alındıktan sonra bir çok yeni özelliklere merhaba dedi ve günümüzdeki konumuna ulaştı. Açıkça söylemek gerekirse geliştirme ekibi işlerine gerçekten layığı ile yapıyorlar diyebiliriz, durum bu şekilde olunca yeni özellikler ve düzeltmelerde illaki oluyor!

Youtube, Önerilen Videolar Nedir Ne İşe Yarar?

Video yayıncıları için gayet önemli bir yere sahiptir, videonun sonlarına doğru yukarıda sağ üstte bulunur. Simgesi kare içinde “i” idi. Amacı; Kanal sahibinin tavsiye ettiği videoları aramadan zahmet bir şekilde izleyicinin izlemesini sağlamaktır. Ancak tahmin edildiği gibi işlemeyen sistem, mühendisler tarafından kaldırılmak zorunda kalınmıştır.

Youtube Önerilen Videolar Ne Zaman Kaldırılıyor?

Çok uzak değil, önümüzdeki ay yani aralık 2017 tarihinden itibaren Youtube yayıncıları yani Youtuber adlı tabir ettiğimiz kişiler küçüğük kanaldan büyük kanala kadar hiç kimse önerilen video ekleyemeyecek.

YouTube Önerilen Videoları Kullanamıyorum?

Sebebini yukarıda açıkladık, ancak illa takipçilerinize  video önermek istiyorsanız oynatma kısmının altında bulunan açıklama bölümüne ekleyebilirsiniz.

Youtube’un kaldırma sebebi ise kendilerince haklı sebeplerden doğuyor. İzleyicilerin bu özelliği kullanma sayısı oldukça düşük olması başlıca sebeplerden bir tanesi olarak gösterilmekte. Kurulduğu yıllardan günümüze kadar spama savaşmış ve spama asla izin vermek istememesi de kaldırılma nedenlerinden bir tanesi olarak görülüyor, çünkü kullanıcılar videoları sahte veya reklam olarak gördükleri için tıklamaktan kaçınıyorlardı. Yani anlayacağınız Youtube kullanıcıları ve izleyenleri bu özelliğe hiç mi hiç ısınamamış.

YouTube Önerilen Videoları Kaldırıyor
YouTube Önerilen Videoları Kaldırıyor

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir